Po pripovedovanju prof. Zupančiča, ki je bil sodnik na ESČP, je pritožbo na ESČP najbolje napisati v francoskem jeziku. Če to ni mogoče, pa v angleščini, saj obstaja velika nevarnost, da če jo napišete v slovenščini, bo romala do sodnika posameznika, ki bo zadevo zavrgel kot drugih 99 % zadev. Tudi to je eden od razlogov, da je treba pritožbo na ESČP dobro pripraviti.
Običajno več let. ESČP ima ogromno število zadev letno in ima velike težave s preobremenjenostjo. Običajno je doba odločanja, da vaša zadeva pride na vrsto, šest ali več let, izjemoma manj.
V Evropi skrbi za varstvo človekovih pravic in svoboščin predvsem Svet Evrope. V njegovem okviru je bila sprejeta Evropska konvencija o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (EKČP), katere izvajanje v praksi nadzoruje naddržavno Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) in države članice preko sodnih odločb zavezuje k spoštovanju človekovih pravic iz EKČP. Posamezniku so zagotovljene pravice tako po Ustavi RS kot po EKČP, pri čemer, če oba akta določata enako pravico, lahko posameznik uveljavlja varstvo po tisti, ki zagotavlja višjo raven varstva.
Odvisno od angažmaja, porabljenega časa in tega, kaj prizna ESČP. Vsekakor prizna več kot slovenska sodišča in zneski se običajno gibljejo v tisočih evrov. Prav tako je mogoča odškodnina, ki pa je spet odvisna od kršitve.
Na ESČP je 47 sodnikov iz vsake države članice en sodnik. Sodniki sodijo v senatih treh, petih ali 17 (veliki senat) sodnikov. Sodišče deluje za približno 800 milijonov Evropejcev.