Upravni organ mora izdati odločbo v enem mesecu od vložitve popolne vloge, če ni potreben poseben ugotovitveni postopek. Če je poseben ugotovitveni postopek potreben ali če je treba rešiti predhodno vprašanje ali so podani drugi razlogi, je ta rok dva meseca.
Če ne prejmete upravne odločbe v predpisanem roku, se tak molk organa šteje, kot da vam je bila izdana zavrnilna odločba. Na drugostopenjski organ (ministrstvo) imate pravico vložiti pritožbo, če pa upravne odločbe ni izdal drugostopenjski organ, pa imate pravico vložiti tožbo na upravno sodišče.
Odločba postane dokončna, ko je v enostopenjskem postopku vročena stranki, če pa je možno vložiti pritožbo pa, ko preteče rok za pritožbo ali je o pritožbi odločeno in je ta odločba stranki tudi vročena.
Odločba je pravnomočna, ko je ni več mogoče izpodbiti pred sodiščem, in sicer, če poteče rok za pritožbo, če preteče rok za tožbo ali ko vrhovno ali višje delovno in socialno sodišče pritožbo zavrne ali zavrže.
Upravna odločba je izvršljiva z dokončnostjo, razen če posebna klavzula določa, da pritožba ne zadrži izvršitve odločbe. V tem primeru je odločba izvršljiva z dnem vročitve ali izteka izpolnitvenega roka. Izjemoma je izvršljiva s pravnomočnostjo.
Nosilec javnega pooblastila je lahko pravna oseba zasebnega ali javnega prava ali fizična oseba, ki na podlagi zakona pridobi javno pooblastilo za opravljanje nekaterih funkcij državne uprave. Med pravne osebe zasebnega prava spadajo gospodarske družbe, društva, združenja društev, zavodi, sindikati, ustanove, gospodarske zbornice in poklicna združenja. Osebe javnega prava pa so na primer zdravniška, odvetniška, obrtna, kmetijska, gozdarska zbornica, javni zavodi, javna podjetja.