Na žalost je za ločitev pristojno zgolj sodišče, in to običajno po kraju zadnjega skupnega preživljanja ali po kraju prebivališča toženca, torej tistega, ki ga tožite. Torej morate tožbo vložiti pri pristojnem sodišču sami ali preko odvetnika, vzorec tožbe najdete na naši spletni strani pod vzorci.
Ločitev (razveza) na sodišču poteka tako, da vas sodišče in partnerja pozove na obravnavo, kjer vaju zasliši. Gre za kratko in precej jedrnato zaslišanje o tem, ali je zakonska zveza nevzdržna, torej da ni več razlogov za nadaljevanje. Če vsaj eden od zakoncev trdi, da je zakonska zveza nevzdržna, to zadošča za ločitev. Odvetnika pri teh dejanjih načeloma ne potrebujete, dobrodošlo ga je imeti, če stranki omogoča boljši občutek in oporo, ker sta nekaterim ljudem prihod na sodišče ter soočanje z zakoncem stresna.
Da, morate. Zakon določa, da mora biti z razvezo rešeno tudi vprašanje otrok, torej skrbništva, stikov in preživnine. Tako da, če so bili v zakonski zvezi rojeni otroci, ki so nanjo vezani in so ti otroci mladoletni, je treba ta vprašanja reševati v okviru razveze.