Geodet pred izdelavo elaborata preveri nepremičnino v naravi, zraven pa so povabljeni tako lastnik nepremičnine kot tudi vsi sosedje, tisti, katerih nepremičnina meji na nepremičnino lastnika. Geodet prisotnim najprej pokaže, kje naj bi meja potekala glede na podatke iz zemljiškega katastra, ta meja pa je tudi predlagana meja v postopku. Vsak od sosedov lahko izrazi mnenje, kje po njegovem mnenju v resnici poteka meja, kar imenujemo pokazana meja.
Če se sosedje s predlagano mejo ne strinjajo, geodetska uprava razpiše ustno obravnavo. Če tudi po opravljeni ustni obravnavi ni mogoče doseči soglasja o poteku meje, geodetska uprava pozove lastnika, ki se ne strinja s predlagano mejo, da v 30 dneh sproži sodni postopek ureditve meje.
V tem primeru gre lahko za kaznivo dejanje, saj so mejni kamni javna zadeva in jih ne smemo premikati. Če vidite ali sumite, da bo nekdo to storil, bi svetovali, da tako osebo filmsko snemate, če se da, v vsakem primeru pa podate prijavo na policijo. V nadaljevanju se aktivira geodet in zadevo reši, da se mejni kamen zakoliči nazaj.