Do konca postopka na prvi stopnji, kasneje težje, vsekakor lahko spreminjate svoje želje glede skrbništva, stikov in preživnine. Ni seveda zaželeno, da se boste premišljevali in vsakič drugače želeli, ker to vnaša dvom v odgovornost posameznega starša. Neredki pa so primeri, ko se posamezni zakonec premisli in si bodisi želi skrbništvo bodisi se odloči, da tega ne bo več uveljavljal. Zelo pomembno je, da se tu dela v korist otrok, in vsak mora imeti to pred seboj, saj so to ne nazadnje njegovi otroci in je res pomembno delati v njihovo korist ne glede na dejstvo, da sta nekdanja partnerja sprta.
Znašli ste se v zelo neprijetni, hudi in zelo naporni situaciji, ko morate poskrbeti za svoje življenje ter življenje svojih otrok. Najpomembnejša je odločitev, da partnerja zapustite, vsekakor pa je to dobro narediti premišljeno, če se le da. V Sloveniji je kar nekaj varnih hiš, kjer se lahko skrijete za določen čas, da si uredite življenje. V primeru nasilja se lahko dobi prepoved približevanja, ki ga izda policija in potem lahko tudi sodnik. V nadaljevanju je treba sprožiti postopke za ločitev in določitev preživnine. Gotovo pot ni lahka, ampak običajno se zadeve po nekaj mesecih umirijo in lažje izpeljejo. Nemalokrat pa svojim strankam svetujemo tudi psihološko-terapevtsko pomoč, ki zna biti zelo dobrodošla v teh primerih.
Če so otroci polnoletni, zakonec, ki je zavezanec za preživnino, to rešuje z otrok neposredno. Formalnopravno je torej otrok upravičenec do preživnine po 18. letu, dejansko pa običajno še vedno zakonec, ki ima skrbništvo, dobiva preživnino oz. je do nje tudi upravičen, ker preživlja otroka.
Otrok je upravičen do preživnine do 18. leta, po tem datumu pa, dokler se redno šola, vendar največ do 26. leta starosti.